O boji
KALKPAINT (VAPNENA BOJA)
Naša Kalkpaint je proizvod na bazi vapna i njegove glavne karakteristike su različite nijanse boje s mat teksturom i vrhunskom dubinom. Proizvodimo i prodajemo našu Kalkpaint u obliku praha što naše proizvode čini još ekološki prihvatljivijima. Naša Kalkpaint ne sadrži VOC i ne sadrži plastične sastojke koji stvaraju film. Svi pigmenti (mineralni ili oksidni) korišteni u našoj proizvodnji sigurni su za uporabu. Vapno u našim proizvodima je vrlo alkalno i ima pH vrijednost 12 pa se preporučuje korištenje zaštitne opreme. Tijekom sušenja na zidu samo će voda ispariti tako da ne uzrokuje zagađenje u zatvorenom prostoru. Kalkpaint je pakiran u vrećama od 1 kg u obliku praha. Za miješanje boje dodajte 1,7 litara vode u prah Kalkpaint, dobro promiješajte i tada imate oko 2 litre svježe napravljene boje koja pokriva cca. 8 m2 u dva sloja (ovo uvijek ovisi o tome koliko površina upija Kalkpaint).
PRIPREMA I KAKO SE RADI:
1) Kalklitirov Kalkpaint može se koristiti izravno na površinama koje su obojene mat ili polumat bojom na bazi vode kao i na neobojenim površinama kao što su beton, gips, žbuka, drvo itd. zidovi moraju biti čisti i bez prašine, masnoća itd. Boja zida ne mora biti bijela prije bojanja Kalkpaint-om. Kada koristite Kalkpaint na površinama koje su već obojene uljanom bojom ili lakiranim površinama ili ako imate žbuku na dijelovima zidova (kao što su fuge ili gdje ste popravili neke rupe itd.), morate prije nanijeti akrilni temeljni premaz na bazi vode Primer. To je zato što se Kalkpaint neće vezati za površine na bazi ulja, a žbuka će drugačije upijati pa želite spriječiti promjenu boje. Ovdje u nastavku pogledajte više informacija o slikanju na tapetama, namještaju itd. Dolje imamo i videozapise o “kako to učiniti”.
2) Prije nanošenja Kalkpaint-a, sve površine trebaju biti pravilno suhe, čiste i očišćene od prašine, masnoće itd. Sve rupe i pukotine trebaju biti popravljene, koristeći odgovarajući materijal, i provjerite da su se svi popravci potpuno osušili prije bojanja (molimo slijedite upute od individualnog proizvođača). Ako zidove treba popraviti prije bojenja, morat ćete nanijeti jedan sloj temeljnog premaza kako biste spriječili promjenu boje ili možete nanijeti više slojeva Kalkpaint-a dok ne postignete ravnomjerno upijanje. Dobro je pravilo nanijeti akrilni temeljni premaz na bazi vode na masnoću, popravljene rupe i pukotine, sjajnu boju, tapete itd. kako bi se izbjegla promjena boje. Također može biti dobro koristiti brusni papir za uklanjanje nepravilnosti na zidovima.
3) Ako imate više od jedne vrste površinskog materijala na istom zidu (poput žbuke i boje itd.), morate prvo premazati jedan sloj akrilnog temeljnog premaza na bazi vode (mora biti bez alkida) kako biste spriječili promjenu boje. Imajte na umu da će različiti materijali različito upiti boju, uzrokujući razlike u ishodu boje, a također i pokrivnost boje.
4) Upotrijebite kvalitetan kist i bojite pokretima gore-dolje ili X-potezima. Preporučujemo da počnete u kutu na vrhu zida, slikanjem prema podu, pokrivajući c. 50-70 cm širokog prostora u isto vrijeme obično je dobar način za bojanje zida. Boja će izgledati tamnije kada je mokra, a osušit će se svjetlija. To obično traje oko 3-5 sati, ovisno o vlažnosti i temperaturi u prostoriji. Nakon što je zid suh (i svjetliji) možete bojati sljedeći sloj.
5) Pazite da dobro promiješate kantu prije nego što počnete i također redovito tijekom cijelog procesa bojanja kako biste spriječili da pigmenti padnu na dno jer to može uzrokovati promjenu boje u boji.
6) Uvijek bojite zid u “jednom potezu” kako biste spriječili preklapanje suhe i mokre boje jer će to uzrokovati promjenu boje. Nikada nemojte pokušavati popraviti mrlje ili područja na dijelovima zida nakon što ste obojali i/ili se boja počela sušiti jer će to rezultirati neravnim izgledom zida.
7) Napomena! Iako su dva sloja “normalno” ono što je potrebno za postizanje dobrih rezultata, postoji mogućnost da je potrebno više slojeva za postizanje najboljih rezultata.
8) Vrlo je važno izbjegavati bilo kakav kontakt vode sa svježe obojanim zidom najmanje 72 sata! (voda će ostaviti bijele mrlje na zidu ako se boja nije potpuno osušila).
9) Kalkpaint će se obično osušiti za nekoliko sati, ali će trebati nekoliko dana do nekoliko tjedana da se potpuno stvrdne, ovisno o intenzitetu boje i vlažnosti u prostoriji. Najtamnije boje poput Nero trebat će dulje vrijeme da se potpuno stvrdne (može potrajati i nekoliko mjeseci), a do tada se boja može trljati s odjeće na dodir. Prirodnoj boji kao što je Kalkpaint potreban je zrak da se potpuno stvrdne i može biti dobro povisiti temperaturu u prostoriji (posebno kada koristite ove najtamnije boje) kako biste ubrzali vrijeme stvrdnjavanja.
10) Nakon što ste prah pomiješali s vodom, možete ga čuvati godinu dana u hermetički zatvorenoj posudi. Ali u obliku praha može se čuvati godinama.
* VAŽNO JE ZNATI *
Prirodni materijali, poput onih koje koristimo u našim bojama, funkcionirat će i ponašati se drugačije od drugih plastičnih boja, a budući da su “življi”, potrebno im je malo više pažnje kada se koriste.
- Niti dva zida nikada neće izgledati isto
- Svaki specifičan način nanošenja boje određuje jedinstvenost konačnog ishoda
- Intenzivno miješanje boje daje tamniju nijansu
- Intenzivno nanošenje boje na zid kistom će potamniti boju
- U našoj proizvodnji koristimo mineralne pigmente i sve boje koje sadrže crvene pigmente bolje je pomiješati dan prije nego što ih planirate koristiti, a također ih je dobro dobro izmiješati jer se crveni pigmenti ne otapaju tako lako.
- Ako vidite neotopljene pigmente na zidu dok bojate zid (izgledaju kao vrlo male tamnije točkice ili tamnije crte), pokušajte ih istrljati kistom tijekom dužeg vremena (ne kasnije kada se boja počne sušiti) i zapamtite to dobro je promiješati (možda i intenzivnije) u kanti s vremena na vrijeme tijekom cijelog procesa bojanja
- Drugi sloj možete nanijeti čim se prvi sloj osuši. Znat ćete kada se osuši jer će boja postati puno svjetlija (obično unutar 3-6 sati, opet ovisno o vlažnosti)!
- Boja se može činiti suhom na zidu jer voda obično ispari u roku od nekoliko sati, ali imajte na umu da će joj trebati nekoliko dana, tjedana ili čak mjeseci da se potpuno stvrdne, sve ovisno o vlažnosti u prostoriji.
- Intenzitet boje i konačni rezultat ovisit će o upijajućoj moći površine
- Obično će dva sloja dati dobar rezultat, ali u nekim slučajevima može biti potrebno više slojeva za najbolje rezultate
- Svjetlije boje prirodno će pokazivati manje kontrasta i stoga manje efekata na površini, pa odaberite srednju ili tamniju nijansu ako želite vidljivije efekte na površini
- Svjetlost u svakoj prostoriji i okolne boje interijera također će utjecati na to kako boja izgleda na kraju
- Prilikom odabira boje uvijek je najbolje prvo naručiti ručno oslikane uzorke boja kako biste dobili bolju predodžbu o tome kako boja izgleda u ”stvarnom životu”
- Boje na vašem ekranu (računalo, telefon itd.) točne su onoliko koliko je točna kalibracija boja na uređaju koji koristite!
- Prirodna boja kao što je Kalkpaint (i također Kalei) ne sadrži plastične sastojke koji stvaraju film. Boja će omogućiti zidovima da dišu i može se koristiti u vlažnim prostorijama, poput kupaonica. Nudi prirodnu zaštitu od gljivica. *Međutim, preporučamo izbjegavanje područja poput unutarnjeg tuša, oko umivaonika, pokraj prostora za kuhanje ili drugih mjesta gdje postoji opasnost od stalnog prskanja vode ili mrlja od ulja, masti i hrane na površini! (konstantna voda spriječit će da se boja potpuno stvrdne, a ulje/hrana itd. ostavit će tamne mrlje)
MATERIJALI:
- Kalkpaint
- Kalklitir kalk kist
- Čista kanta/posuda s poklopcem 2,5 – 3,0 litre
- Profesionalna električna pjenjača (možete koristiti električnu kuhinjsku pjenjaču, samo je dobro očistite nakon upotrebe) ili obična ručna pjenjača
- Vrč za mjerenje
- Zaštitne naočale/rukavice
- Papir/navlaka za zaštitu poda
- Traka za bojanje
Nakon što ste pravilno pripremili područje koje namjeravate bojati, tj. očistite svu prašinu od ulja/masti, zalijepite mrlje, upotrijebite odgovarajuće blokatore ako je potrebno, popravite rupe/pukotine, upotrijebite temeljni premaz na bazi vode, samoljepljivu traku, krpu itd. . i izmiješali ste svoju vrećicu Kalkpaint-a prema uputama na vrećici, spremni ste za nanošenje boje na površinu.
-
Uvijek je dobra ideja konzultirati se sa stručnjakom ako vaš projekt uključuje ozbiljne pripremne radove kako biste postigli najbolji rezultat.
*Zapamtite da se preporučuje korištenje odgovarajuće zaštitne opreme i rad na dobroj ventilaciji je uvijek najbolji, plus to će ubrzati vrijeme sušenja.
KAKO PRIMIJENITI NAŠ KALKPAINT:
- Kalkpaint se mora nanositi kvalitetnom kalk četkom (ne valjkom), da biste dobili željeni rezultat a kako je vodenasta, proces je zapravo jednako brz kao nanošenje boje valjkom.
- Postoje dvije metode/tehnike koje preporučujemo kada radite s našim Kalkpaint-om; “gore-dolje” (običniji rezultati) i takozvani “x-potezi” (koji će vam dati više mutnih efekata). Tehnika nanošenja je stvar ukusa.
- Obje metode su vrlo jednostavne za napraviti, a na našoj stranici možete vidjeti videozapise koji demonstriraju obje tehnike, preporučujemo da ih pogledate radi boljeg razumijevanja.
- Imajte na umu da ne postoji točan ili pogrešan ishod i da radite s prirodnim materijalom i da konačni ishod može varirati ovisno o vašoj metodi.
Kalklitir X-strokes od kalklitir na Vimeo.
Napomena: Uvijek preporučujemo da nanesete dva sloja Kalkpaint na zid, ponekad su potrebna tri za potpuno pokrivanje ako je površina upija više, i naravno možete napraviti onoliko slojeva koliko želite. Svaki sloj mora biti potpuno suh prije nanošenja sljedećeg. Možete promijeniti iz “gore i dolje” u “x-poteze” između slojeva ako želite, a također možete promijeniti boju ako želite između slojeva, ali konačni sloj će biti boja koju ćete vidjeti jer će svaki sloj pokrivati prilično dobro.
POSTUPAK BOJENJA:
- Počnite od gornjeg kuta zida i obojite površinu širine oko 50-80 cm jednostavnim potezima prema gore i dolje svojim kalk kistom ili napravite X-poteze.
- Pokušajte imati kist potpuno napunjen bojom i zamislite to kao da “polažete” Kalkpaint na zid poput ljepila, umjesto da ga trljate po njemu ako radite sa svjetlijim nijansama, ali suprotno je bolje ako rad s tamnijim nijansama jer je tada bolje dobro premazati Kalkpaint tako da je dobro i ravnomjerno trljate po zidu četkom kako ne bi izgledala “krpasto”
- Stalno umačite kist u boju dok se spuštate niz zid sve do poda ili do kraja područja za slikanje i uvijek ne zaboravite miješati kantu cijelo vrijeme dok slikate kako biste spriječili pigmente pada na dno kante i održava konzistentnost boje te će pomoći u sprječavanju promjene boje na vašem zidu i pomoći u postizanju najboljih i ujednačenijih rezultata.
- Bojajte tako dok ne pokrijete zid/područje s kojim radite.
- Važno je obojiti cijeli zid u jednom potezu i nemojte raditi pauze usred rada kako biste dopustili da se rubovi vaše boje osuše jer će to biti vidljivo kada se zid potpuno osuši.
- Pustite da se prvi sloj potpuno osuši prije nanošenja drugog sloja.
- Nakon što se prvi sloj osuši, možete ponoviti postupak i napraviti drugi sloj.
- MOLIM ZAPAMTITE: u videu kažemo da treba dodati dodatnih 10% vode kako biste dobili bolje rezultate pri izvođenju X-poteza. Ovo se odnosi samo ako su potezi kistom “teški” ili ako boja ne teče tako dobro na površini, to je ponekad slučaj s našim tamnijim bojama jer sadrže više pigmenata i stoga upijaju više vode, a također i ako površinski materijal upija brzo (gips, beton itd.).
-
NEMA POPRAVLJANJA NAKNADNO: KADA ZAVRŠITE ZID I ON SE POČEO SUŠITI ILI JE POTPUNO SUH, NEMOJTE DOĆI U ISKUŠENJE DA POKUŠATE POPRAVITI BILO KARPASTA PODRUČJA ZA KOJA STE OSJEĆALI DA STE PROMAŠILI U PRVOM KRUGU. DOBIT ĆETE GA U SLJEDEĆEM KRUGU. ALI AKO STE VEĆ NANIJEZILI DVA SLOJA I IZ NEKOG RAZLOGA Niste ZADOVOLJNI, MOŽDA ĆETE TREBATI NAPRAVITI I TREĆI SLOJ KAKO BISTE BILI POTPUNO ZADOVOLJNI, JER NAKNADNO NIKADA NIJE MOGUĆE POPRAVLJATI MALE POVRŠINE!
- Vjerujte procesu, lako je kada znate kako, a to obično radite nakon prvog sloja 🙂
ŽBUKANJE:
- Također je moguće dodati manje vode u Kalk boju u prahu kako bi se napravilo ono što mi zovemo Stucco ( gusta kalkova pasta, vapnena pasta, vapnena štukatura), tada morate nanijeti Stucco koristeći lopaticu od nehrđajućeg čelika koja će vam pomoći ujednačite površinu (možete koristiti lopaticu ili japansku lopaticu ako smatrate da pomoću nje možete ujednačiti površinu).
- Vapnu je potrebno duže vrijeme da se osuši i potpuno stvrdne (minimalno 3-5 dana ovisno o debljini slojeva, vlažnosti u prostoriji itd. što duže čekate to bolje!).
- Boja može izgledati tamnije kada se radi štukatura u usporedbi sa slikanjem.
RECEPT ZA ŽBUTANJE:
- na 1 kg dodajte 0,8 litara hladne vode. Kalk boje u prahu, dobro promiješajte i upotrijebite isti dan.
- li dodajte 1,1 litru hladne vode na 1 kg Kalk boje u prahu, dobro promiješajte, ostavite da odstoji i upotrijebite sljedeći dan.
- Trebat će vam oko 2 – 2,5 puta više proizvoda kada radite štukature.

GDJE KORISTITI KALKPAINT:
Naš Kalkpaint može se koristiti izravno na većini unutarnjih površina, pod uvjetom da je površina stabilna i da se ne ljušti, da nema prljavštine, masnoće i topivih soli te da dobro upija Kalkpaint, kao što su cement, cigla, drvo, gipsane ploče, kao i površine koje su već obojene bojom na bazi vode ili akrilnim temeljnim premazom (koji ne sadrži alkid).
- Pripremite svoje površine kao što biste to učinili za konvencionalnu boju, očistite, obrišite prašinu, popravite rupe itd. i koristite temeljni premaz na bazi akrila gdje je to potrebno (na spartlu itd.) kako biste spriječili bilo kakvu promjenu boje.
- Kada koristite Kalkpaint na neravnim ili reljefnim površinama, mat tekstura Kalkpaint-a neće prikriti nikakve nesavršenosti ili varijacije na podlozi. Neće nestati, a možda će postati i vidljiviji.
- Kalkpaint nije prikladan za trajno vlažna područja ili gdje imate stalnu vodu (kao što su tuševi itd.), ali se može koristiti na zidovima i stropovima u kupaonicama, iako preporučujemo izbjegavanje područja poput umivaonika, tuševa itd. i u kuhinjama oko sudoper i područja za kuhanje jer će ulje/mast ostaviti tamne mrlje, a neka hrana može ostaviti obojene mrlje.
Napomena: Vrlo je važno uvijek dopustiti da se svi pripremni materijali potpuno osuše prije nanošenja temeljnog premaza na bazi akrila, kako bi se spriječila promjena boje Kalkpaint-a, te također pustiti da se temeljni premaz potpuno osuši prije početka nanošenja Kalkpaint-a.
BOJATI KALKBOJOM IZRAVNO NA TAPETU?
- Nažalost, na to pitanje nema jednostavnog odgovora
- Obično je ljepilo za tapete topivo u vodi, tako da voda iz boje može otopiti ljepilo, što rezultira ljuštenjem i pojavom vodenih balona na zidu. Ali sloj kvalitetne akrilne boje/primera obično će izolirati ljepilo od vode u Kalkpaintu (uvijek je bolje ukloniti sve tapete i svo ljepilo prije korištenja Kalkpaint-a). Ako odlučite bojati izravno na svoju tapetu pomoću Kalkpaint-a, provjerite je li ljepilo za tapete netopivo u vodi
- Ako imate tapete koje su već bile obojene, (jedan ili dva sloja) s dobrim rezultatima, ili odlučite prebojati svoje tapete kvalitetnim temeljnim premazom na bazi akrila i nemate problema poput ljuštenja, zračni mjehurići i sl. onda ga možete ponovno bojati Kalk bojom.
- Ako je vaša tapeta reljefna, Kalk boja neće izgladiti reljefni uzorak i on bi stoga mogao proći.
- Upotreba Kalk boje izravno na staklenim vlaknima je u redu jer korišteno ljepilo nije topivo u vodi i namijenjeno je za bojanje.
Napomena: naše iskustvo s korištenjem Kalklitir/Kalkpaint na tapetama je dobro.
Međutim, Kalkhome vof ne može preuzeti odgovornost za aplikacije tapeta, jer postoji toliko mnogo vrsta tapeta i ljepila koje treba uzeti u obzir.
TEST VODOM:
Mogla bi biti dobra ideja napraviti test vodom prije nego počnete bojati pozadinu. Ispitivanje vodom je da se vidi jesu li tapete čvrsto pričvršćene na zid.
Temeljito nanesite vodu na površinu i provjerite hoće li doći do ljuštenja ili vodenih balona, ako se pojave na velikoj površini vaše tapete onda ćete imati problema s lakiranjem.
TOPLINA:
Kalkpaint se može nanijeti na površine koje nisu previše tople da na njih stavite ruku ili oko 50°C.
POD:
Naša Kalkpaint nije prikladna za korištenje na podu jer Kalkpaint nije dovoljno čvrsta i svako upijanje vode oštetit će proizvod.
LAKSE ZA CVIJEĆE:
Kalk boja je idealna za saksije kao što je terakota, a može se nanositi direktno na površinu, omogućavajući da saksija prirodno diše.
Imajte na umu da su neke posude za cvijeće na današnjem tržištu tretirane uljem ili mašću i da ih je teško ili nemoguće bojati, obično su te posude velike, na bazi cementa, izrađene u posebnim kalupima, gdje se koriste ulje ili mast izvuci ih van.
PONOVNO BOJANJE:
Ako želite promijeniti svoju boju Kalkpaint-a ili ponovno obojiti istom bojom kako biste osvježili svoju površinu, to možete učiniti bez ikakve pripreme (sve dok ne morate čistiti mast, ulje, popravljati rupe itd.)
Ako želite prijeći s Kalkpaint-a na drugu boju na bazi vode, trebate prvo premazati jedan sloj temeljnog premaza na bazi akrila koji ne sadrži alkide preko Kalkpaint-a.

Prilikom bojanja namještaja s Kalkpaint-om morate misliti na pripremne radove i završne radove.
PRAKTIČNE NAPOMENE KOD PRIMJENE KALKPAINTA NA NAMJEŠTAJ:
- Obavezno izbrusite i očistite svoj predmet kako biste dobili najbolje moguće prianjanje za nove slojeve boje. Vaš predmet također mora biti suh i potpuno bez prašine, masnoće, voska, ulja itd.
- Koristite četku dobre kvalitete, prikladnu za vaš predmet.
- Obično je potreban kvalitetan akrilni temeljni premaz (koristite onaj koji ne sadrži alkid) nemojte nanositi debeli sloj temeljnog premaza, već ga dobro rasporedite kako biste bolje uhvatili svoj predmet i boja se neće tako lako ljuštiti .
- Imajte na umu da je bolje nanijeti nekoliko dobro razmazanih slojeva primera na vaš predmet nego jedan debeli sloj.
- Neka se temeljni premaz dobro osuši između slojeva, a ponekad je dobro i izbrusiti ga za glatkiju završnicu.
- Sada nanesite Kalkpaint. Obično su potrebna dva sloja, a između slojeva ostavite da se dobro osuši.
- Nakon što se Kalkpaint osuši, možete je brusiti (po kutovima itd.) kako biste dobili rabljeni/vintage izgled, ako to želite.
- Učinite to pažljivo kako ne biste odjednom uklonili previše jer se boja nije počela stvrdnjavati i stoga će se vrlo lako skinuti.
- Grebanje površine također može dati lijepu patinu, ali pripazite ako vam se to ne sviđa jer je površina još uvijek vrlo mekana.
- Sada očistite svu prašinu sa svog predmeta (pažljivo), upotrijebite četku ili možete upotrijebiti usisavač.
- Ako želite zaštititi svoj predmet od habanja, masnoće i mrlja itd., koristite dobar lak na bazi vode na Kalkpaint. (Važno je pustiti završni sloj Kalkpaint-a da se suši najmanje 72 sata prije nanošenja laka, ili čak 1-3 tjedna ako je moguće jer će se Kalkpaint tada početi stvrdnjavati).
- Ako želite postići starinskiji izgled ili lijepu patinu na svom predmetu, jednostavno preskočite upotrebu laka i pustite vremenu da ode svojim tijekom.
- Vrlo je važno izbjegavati svaki kontakt s vodom dok se Kalkpaint suši, u prva 72 sata, jer će voda ostaviti bijele mrlje na Kalkpaint-u.
- Always do a test before applying a varnish to the Kalkpainted surface to see if it can be used, as some varnishes change the colour of the Kalkpaint more than others, and some types can simply not be used due to ingredients.
* Imajte na umu da će zaštitni sloj uvijek utjecati na nijansu boje i obično će dodati sjaj površini.
DOBRO JE ZNATI:
- Ako koristite lak i želite svoj predmet ponovno premazati Kalkpaint-om ili nekom drugom bojom na bazi vode, morate ponovno početi s nanošenjem temeljnog premaza.
- Ako niste koristili lak, ali želite promijeniti boju Kalkpaint-a, jednostavno obojite novi sloj izravno na stari.
- Ako niste koristili lak, ali želite promijeniti Kalkpaint u drugu vrstu boje na bazi vode, prvo morate upotrijebiti temeljni premaz na bazi akrila na Kalkpaint.
- Ako želite koristiti vosak za postizanje meke i glatke završne obrade, morate ga nanijeti na vrh prvog ili drugog sloja laka, obično ne koristimo vosak direktno na Kalkpaint jer će vosak previše promijeniti boju.
(Imajte na umu da bi nanošenje voska na predmet trebalo biti posljednja stvar da biste ga ukrasili. Budući da je nanošenje nečega na vrh voska gotovo nemoguće učiniti, a njegovo uklanjanje zahtijeva puno rada i vremena).
LIMEWASH?
Limewash je metoda koja se koristi za postizanje izbjeljivanja sirovog i neobrađenog drva, kako bi se dobila “kredastija” završna obrada,
ali se može koristiti i u druge dekorativne svrhe.
RECEPT ZA LIMEWASH:
- Jedan dio prethodno miješane boje Kalkpaint-a, npr. Ivory / pomiješana s tri do četiri dijela vode.
- Dobro promiješajte u kanti, a važno je dobro miješati u kanti cijelo vrijeme dok nanosite jer će vapno brzo pasti na dno nakon što se razrijedi s toliko vode. (Također možete upotrijebite sive boje za svoj recept za ilmewash kako biste dobili više izgleda drva).
ZA SIROVO, NEOBRAĐENO DRVO:
- Nanesite krečnjak na drvo pomoću četka za vapno.
- Nanesite jedan, dva ili onoliko koliko je potrebno slojeva kako biste postigli željeni izgled i pustite da se svaki sloj potpuno osuši prije nanošenja sljedećeg.
VAPNEC U DEKORATIVNE SVRHE: (NA VEĆ KALK OBOJENIM POVRŠINAMA)
-
Ako ste, na primjer, obojali predmet tamnom Kalkpaint bojom, možete ga, nakon što se potpuno osuši, premazati kistom jednim slojem bijelog kreča, pustiti da se osuši i/ili papirnatim ručnikom osušiti na nasumičnim područjima . Čineći to, dobit ćete lijepu bijelu kredastu patinu na vašoj već obojenoj površini.
-
Ili ako ste bojali svjetlijom bojom Kalkpaint, možete napraviti tamnu boju krečnjaka kako biste napravili lijepu tamniju patinu.
ZAŠTITNI SLOJ NA VAPNENCU:
Predmeti se mogu lakirati nakon upotrebe vapna, nakon što se potpuno osuše kako bi se vapnenac zaštitio od izbljeđivanja. Ako se vapnenac koristi za drvo bez upotrebe laka, on će se s vremenom isprati i izblijediti, ali se lako može ponoviti.
Audur Skula, dekorativni slikar i vlasnik Kalklitira.
NAPOMENA: Kalkhome vof jamči najvišu kvalitetu svojih proizvoda, no ne prihvaća nikakvu odgovornost za nepravilnu primjenu svojih proizvoda.